Odnowiony deptak stwarza przestrzeń dla przedsiębiorców

Mieszkańcy Rybnika cieszą się nowym deptakiem, który stanowi reprezentatywne miejsce całego miasta. Spacer pośród zabytkowej zabudowy daje okazję poznać Rybnik z zupełnie innej strony. Szczególnie skierowane jest to do turystów, którzy Śląsk kojarzą z mało urodziwym rejonem. Natomiast Rybnik zaprzecza i daje możliwość przyjemnego spędzenia czasu oraz skorzystania z różnorodnej oferty lokali usługowych. A tego na rybnickim deptaku nie brakuje. Jednak bliska obecność dwóch galerii handlowych nie ułatwia prowadzenia działalności. Władze miasta sugerują jednak, że wyremontowany deptak przy ul. Sobieskiego i Powstańców przyciągnie ludzi w okresie wakacyjnym.

Obecnie jednak sytuacja jest napięta, trudno bowiem konkurować z lokalami w galerii handlowej. Nie wiadomo czy mieszkańcy powrócą do zakupów na deptak, który przez ostatnie miesiące był wyłączony z ruchu, co zwiększyło popularność okolicznych centrów handlowych. Wiele przedsiębiorców ma trudności z utrzymaniem biznesu, dlatego na rynku ogłoszeń pomieszczeń coraz częściej można znaleźć lokal do wynajęcia właśnie przy deptaku. Rozwiązaniem braku ruchu może być uruchomienie cyklicznego pchlego targu, który przyciągnąłby mieszkańców na otwarcie deptaku. Jednak o szczegółach takiego projektu póki co się nie mówi. Czas pokaże, jak ten problem zostanie rozwiązany.

fot. Janos Korom Dr flickr.com

fot. Janos Korom Dr flickr.com

Jednakże deptak to nie tylko sklepy i restauracje, ale również biura różnych przedsiębiorstw. Siedziba firmy w samym centrum miasta podnosi prestiż i ułatwia dojazd potencjalnym klientom, dlatego tego typu pomieszczenia są chętniej wynajmowane niż typowe lokale handlowe, które uzależnione są od ruchu. Brak spacerowiczów od razu zauważalny jest w postaci niższych dochodów. Warto przypomnieć, że remont deptaku kosztował aż 11 milionów złotych. Gruntowną renowację przeszły ulice Sobieskiego i Powstańców Śląskich oraz fontanna przed bazyliką. Ponadto odnowiono też ścieżki i naprawiono ławki w pobliskim parku, by zapewnić mieszkańcom i turystom przyjemne miejsce do spacerów i rekreacji.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz