Od września w Rybniku działa park tematyczny nad Nacyną. Inwestycja przy ul. Rudzkiej i Kotucza kosztowała prawie 9 mln złotych. Większość środków na jej sfinansowanie pochodziło z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Na atrakcyjnym terenie inwestycyjnym powstały place zabaw, boisko oraz punkty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Budowa trwała pół roku. Nowa przestrzeń ma zachęcić rybnicką młodzież do pogłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Działkę budowlaną o powierzchni około 2,5 hektarów wykorzystano do stworzenia ścieżek spacerowych, nowoczesnych boisk oraz placów ze ściankami do wspinaczki. Ponadto w parku zamontowano urządzenia eksperymentalne, m.in. akustyczne oraz optyczne.
Wcześniej w tym miejscu mieścił się miejski szpital. Następnie budynki zostały oddane do użytku uczelni wyższej. Przyszpitalny park jako działka na sprzedaż szybko znalazł nabywcę, który zdecydował się stworzyć w tym punkcie przestrzeń do nauki, zabawy oraz relaksu dla całej rodziny. Wiek nie ma w tym wypadku znaczenia, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Realizacja inwestycji nie była najprostsza, gdyż na zamówienie przygotowano wyjątkowe urządzenia do eksperymentów. Ponadto trzeba było również przewidzieć formy instalacji małej architektury. Obecnie działka rekreacyjna zachwyca swoją unikalnością oraz ogromnymi możliwościami wykorzystania tamtejszej infrastruktury. W jednym miejscu można odkryć tajemnice matematyki, chemii, biologii czy astronomii. Nie jest wykluczone, że na mapie Polski pojawi się więcej takich stref edukacyjnych. Do ich stworzenia wystarczy nawet nieduża działka rolna, na której można ustawić specjalistyczny sprzęt do empirycznej nauki różnych zagadnień. Nie od dziś wiadomo, że wiedza przyswajana w taki sposób jest lepiej zapamiętywana i efektywniej wykorzystywana w przyszłości. A ważne jest, by młodzież miała dostęp do nietypowych i nietuzinkowych form edukacji. Poza tym kompleks daje możliwość na aktywny wypoczynek, którego nigdy za wiele.