Kopalnia Ignacy

Rybnik jest typowym miastem górniczym. Nic więc dziwnego, że w jego granicach znajduje się wiele zabytków związanych właśnie z tą profesją. Jednym z nich jest Kopalnia “Ignacy”. Udostępniona jest ona dla zwiedzających i oferuje ekspozycję górnej części kopalnianej. Niegdyś wydobywano tutaj węgiel kamienny.

Kopalnia położona jest przy ul. Ignacego Mościckiego. Funkcjonuje jako atrakcja turystyczna od 1999 roku. Wśród zabytków kopalni wymienić należy dwie maszyny parowe. Pierwsza pochodzi najprawdopodobniej z 1900 roku, służyła dawniej do obsługi szybu Głowacki. Zaś druga wykorzystywana była około 1920 roku, przy szybie Kościuszko. Ponadto w pomieszczeniach administracyjnych prezentowana jest wystawa o historii górnictwa. Turyści mogą również skorzystać z punktu widokowego, jaki działa na wieży ciśnień, będącej częścią Zabytkowej Kopalni “Ignacy”.

Kopalnia Ignacy

Znaczenie tego miejsca wielokrotnie zostało docenione za aktywne działanie na rzeczy kultury śląskiej i górniczej. Dlatego też w 2004 roku kopalnia otrzymała tytuł najlepszego produktu turystycznego w województwie śląskim. Natomiast 19 października 2006 roku została umieszczona jako element trasy Szlak Zabytków Techniki.

Pierwsze informacje o działaniu tej kopalni pochodzą z 1792 roku. Wybudowana została na polecenie pruskiego ministra okręgu śląskiego, Karola Jerzego von Hoyma. Nadzór nad tym miejscem sprawował najpierw Urząd Hutniczy w Rybniku, późnej kopalnię przejęły państwowe władze górnicze. W 1834 roku została wykupiona przez radcę Cuno z Raciborza, który rok później połączył ją z inną kopalnią – “Sylwester”. Pod koniec XIX wieku głównym właścicielem górniczego zabytku był książę Hugon zu Hohenlohe-Oehrigen. Następnie należała do „Czernickiego Towarzystwa Węglowego”, koncernu Hermann Göring oraz “Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego”. Dokładnie 1 stycznia 1968 roku została częścią kopalni “Rydułtowy”.

Nazwa kopalni została nadana na część prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego – w 1936 roku. Punkt widokowy na terenie kopalnie czynny jest we wtorki i czwartki, w godzinach 9.00-12.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy – 2 zł.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz